Uluslararası teknoloji grubu ANDRITZ, Kahramanmaraş’taki Teknomelt Teknik Mensucat San. ve Tic. A.Ş.’nin Kahramanmaraş, Türkiye’deki yeni nonwoven üretim hattını başarıyla devreye aldı.

Yeni neXline wetlace CCP (carded-carded-pulp) hattı, biyolojik olarak parçalanabilen, plastik içermeyen ıslak mendiller için nonwoven rulo ürünler üretiyor.

Spunlace ve wetlaid olmak üzere iki teknolojinin avantajlarını birleştiren hat, viskon ve odun hamuru gibi biyo-bazlı elyafların kullanılmasına olanak tanıyarak, çevreyi korurken sentetik elyaftan yapılmış geleneksel bir mendille aynı teknik ürün özelliklerine ve performanslarına sahip yüksek performanslı ve sürdürülebilir bir mendil üretiyor. Bu, Teknomelt’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerini mükemmel bir şekilde destekliyor ve şirket için yeni büyüme fırsatları yaratıyor.

Teknomelt Genel Müdürü Salih Ziya Gümüşer şunları söyledi: “Bu başlangıçla üretimimizde yeni bir kilometre taşına ulaştık. ANDRITZ’in Wetlace CCP teknolojisini kullanarak yeni BionaTM kumaş markamızı üretiyoruz. Viskon ve kağıt hamurundan üretilen Biona kumaşlarımız sadece %100 biyolojik olarak parçalanabilir değil, aynı zamanda ekstra yumuşak ve yüksek emicidir.”

Teknomelt, Türkiye’nin önde gelen nonwoven meltblown, spunbond, SMS ve SMMS kumaş üreticilerinden biridir. Şirket, üretiminin %45’ini ihraç ederek geniş bir pazar yelpazesine hizmet veriyor. Yeni ANDRITZ Wetlace CCP hattı ile şirket, mendiller için sürdürülebilir nonwoven üretim yelpazesini genişletiyor.

Bu başlangıç, ANDRITZ’in sürdürülebilir mendiller için nonwoven rulo ürünler için son teknoloji üretim hatları tedarikindeki güçlü küresel konumunu güçlendiriyor.

https://www.andritz.com/newsroom-en/nonwoven-and-textile/2023-04-23-teknomelt-group

 

By / Published On: Nisan 24th, 2024 /